Marietta Kruzel-Sosnowska

Marietta Kruzel-Sosnowska pochodzi z Bielska-Białej. Studia odbyła w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów Prof. Feliksa Rączkowskiego, oraz na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w sekcji Teorii, pod kierunkiem Prof. Andrzeja Dobrowolskiego, otrzymując dyplomy z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności interpretacyjne uzupełniała na licznych kursach mistrzowskich, między innymi pod kierunkiem Floor Petersa, Guy Boveta, Herberta Wulfa, Haralda Vogla, Hansa Haselboecka i innych. Występowała na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce (Oliwa, Kamień Pomorski, Koszalin, Frombork itp.), a także w kościołach i salach koncertowych w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Francja, Niemcy, Szwajcaria i Szwecja).
Nagrała szereg audycji dla Polskiego Radia, a także płytę na zabytkowych organach w Leżajsku i Bielsku-Białej. Ma na swoim koncie wiele wykonań i prawykonań muzyki organowej. Była pierwszą wykonawczynią wielu utworów Mariana Sawy. Wespół z nim nagrała na płytę jego Makamy organowe na organach Kościoła NMP w Legnicy (Polonia Records - CD 020). W dorobku posiada także inne płyty z

muzyką Mariana Sawy (Acte Prealable - AP 0030 Organ Music I, AP 0068 Organ Music II - nominowana do Fryderyka w 2002 roku).
Marietta Kruzel-Sosnowska jest wykładowcą na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Edukacji Muzycznej w Sekcji Muzyki Kościelnej. Od wielu lat prowadzi też klasę organów w Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego.
Artystka zajmowała się także działalnością popularyzatorską prowadząc koncerty dla dzieci i młodzieży w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej.